Ardeşen’deki Müze Neden Kapatıldı?

Ardeşen’deki Müze Neden Kapatıldı?

Ardeşen Belediyesi Tarafından Yapılan, İçerisindeki Yöresel Ürünler ise Koleksiyoncu Ahmet Hamdi Yazıcı Tarafından Sağlanan ‘Ardeşen Belediyesi Ahmet Hamdi Yazıcı’ Etnografya Müzesi Kapatılarak Yerine Ailelerin Çocukları İle Zaman Geçirebileceği Bir Kafeteryaya Dönüştürülmesine Kadar Verildi.

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, “Söz Konusu Binanın Tam Olarak Müze Standartlarında Olmadığı İçin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Bir Uyarı Aldık. Standartlara Kavuşturma İmkanı Olmadığı İçin Bir Çalışma Yapmadık. Geçmiş Yıllardaki Aktifliğini de İnceledikten Sonra, Halkımızın Çok Fazla Rağbet Göstermediğini Tespit Edince Kapatılmasına Karar Verdik.” dedi.

2019 Yılında 2, 2020 yılında ise 0 Ziyaret Oldu

Söz Konusu Müzenin 2 Kez Ziyaretçi Başvurusu Aldığını, 2020 yılı İçerisinde ise Hiç Başvuru Almadığını İfade Eden Kahya, “Neticede Hiç Ziyaret Edilmeyen Bu Yapının Yaşatılması Anlamsız Geldiği İçin Kapatma Kararı Aldık. İçerisindeki Eşyalar da Ahmet Hamdi Yazıcı’ya Geri İade Edildi. Söz Konusu Eşyalar Belki İleride Farklı Alanlarda Değerlendirilebilir.” dedi.

Aile Kafeteryası Yapılacak.

Müze Binasının Mevcut Halinin Değiştirilmesi İçin Proje Çalışması Yapıldığını İfade Eden Kahya, “Burada Ailelerin Çocukları ile Birlikte Zaman Geçirebileceği Bir Kafeterya Yapmayı Planlıyoruz. Malumunuz Bölgemiz Çok Yağış Alan Bir Bölge Olduğu İçin Bahçesinde Üstü Kapalı Bir Çocuk Parkı İnşaa Edeceğiz. Çocuklar Burada Eğlenirken, Aileler de Kafeterya da Zaman Geçirebilecek.” dedi.

Etiketler

1 YORUM

  1. Avatar
    Ardeşenli Laz

    Acaba pandemiden dolayı olmasın, millet dışarı bile çıkamıyordu markete bile gitmeye korkuyordu müzeye mi gidecekti… kafeterya yapmak için harcanan parayla müze standartlarına dönüştürülebilirdi gerekçe çok saçma bence… geçenlerde Rizedeki müzeye gittim görevli bekleyin anahtarı getireyim dedi şaşırdım müze böyle hep kilitli ziyaretçi gelince mi açıyorsunuz dedim hiç kimse gelmiyorki dedi düşünün rizenin en merkezi yerinde ve ardeşenden çok öğrencisi ve nüfusu var oranın kimse gitmediği halde orayı kimse kapatmıyor…..

YORUM YAZIN