Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaş Çay Fiyatını Açıklayacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaş Çay Fiyatını Açıklayacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize Artvin Havalimanı açılış töreninde 2022 yaş çay taban kilo fiyatını da açıklayacak.Erdoğan’ın son 25 yılın en yüksek yaş çay zammı ile taban kilo fiyatını destekleme ile birlikte 7 lira olarak açıklaması bekleniyor

2022 yılı yaş çay sezonu önümüzdeki hafta içi açılacak. Rize, Artvin, Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde yaklaşık 200 bin üretici ile 800 bin dekar alanda yapılan ve yaklaşık 1.5 milyon kişiyi ilgilendiren yaş çayda merakla beklenen taban kilo fiyatı Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat: 14.00’da düzenlenecek olan Rize Artvin Havalimanı açılış töreninde açıklanacak.

20 yıllık AK Parti iktidarında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı enflasyon rakamının üzerinde her yıl yaş çay taban fiyatının açıklanması dolayısıyla bu yılda TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamının üzerinde yaş çay zammının açıklanması bekleniyor.

Mart ayına göre enflasyon rakamının artış gösterdiği Nisan ayı enflasyonunun yüzde 69,97 olarak açıklanması nedeniyle yaş çay zammının da yüzde 70’in üzerinde olması beklenirken zammın yüzde 70 olarak açıklanması halinde 6,57 taban kilo fiyatı ve 13 kuruş destekleme ile birlikte yaş çay taban kilo fiyatı 6,70 olur. Ancak her yıl enflasyonun birkaç puan üzerinde yaş çaya zam yapılması dolayısıyla yaş çay taban fiyatına yüzde 77,52 oranında zam yapılması ve taban kilo fiyatının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 6,87 TL ve 13 kuruş destekleme ile birlikte 7 lira olarak açıklanması bekleniyor.

Etiketler

YORUM YAZIN